pondělí 15. února 2016

Inspirace nebo nemoc z povolání?

Před časem jsem ve jménu JEN LENu začala šít a vyšívat brože v podobě různých listů. Jinanu dvoulaločného, lípy srdčité, liliovníku tulipánokvětého, jitrocele a dubu. Prozatím ... přibudou jistě i další. 


Ke konci loňského roku bylo nutné vyřešit způsob vystavení těchto broží-listů na lednové a únorové skupinové výstavě v Galerii u Zlatého Kohouta v Praze. Aniž bych si zpočátku uvědomovala jakoukoliv souvislost se zaměstnáním, kde v tuto chvíli působím (jako výstavářka ve vlastivědném muzeu), brože jsem uzavřela do vitrínky, pěkně připíchnuté jednu vedle druhé do bílého molitánku, dokonce i s popiskou (tištěnou na ručním papíře z http://www.rucni-papirna.cz/) přichycenou špendlíky. Tři vitrínky jsme s mým mužem "zachránili" před vyhozením právě z muzea, kde pracuji. A až potom mi to celé došlo ... v muzeu máme expozici Svět hmyzu a motýlů, kde jsou vypreparovaní brouci, motýli, strašilky, vážky i pavouci krásně vystaveni ve skříněčkách, napíchaní v dokonalých řadách, podle velikosti, druhu a barvy .... mám tuhle expozici dost ráda, protože tam je stále na co koukat a je zřejmé, že mi v tomto případě vyhovuje i ona vědecká důslednost při vystavování těchto exponátů. 
V komentářích na facebooku u fotografií mojí "lístečkové" vitrínky mi Petrita Art (https://www.facebook.com/petritaart/?rc=p) napsala: 
"... taková něžná Švankmajerovina ...". A to mě moc potěšilo, fakt. 

Takže tady to je: 
muzeum, brouci, motýli, Švankmajer a JEN LEN :-)

Markéta Inspirovaná a Poznamenaná prací v muzeu zároveň.
... je těžké nepodlehnout tomu:Žádné komentáře:

Okomentovat